Boğaziçi Üniversitesi Düşünenler İçin Öneriler

Kaynak: http://www.tassjel.com/en/pages/university_info/bogazici-universitesi

Boğaziçi Üniversitesi

 • Bağlantıları-Saygınlığı
 • İngilizcesi-Yurtdışı İmkânları
 • Klüpleri
 • Kampüsleri
 • Hoşgörüsü — Öğrencisinin Gücü
 • İmkânları
 • Eğitim Kalitesi — Eğitim Çeşitliliği

Kötü Özellikleri:

 • Özel Üniversitelerle kıyaslandığında imkan ve serbestliğin azlığı
 • Teknik Üniversitelerle kıyaslandığında sayısalcı öğrencilerin azlığı
 • İngilizcesi’nin bazen zor olması

İyi Özellikler

1- Bağlantıları

Türkiye’de ekonomik faaliyetlerin merkezi olan İstanbul’un konum olarak tam ortasındadır. Plazaların Türkiyede en yoğun bulunduğu Levent semtine metroyla 10 dakika uzaklıktadır.

Üniversitede her yıl düzenlenen binden fazla etkinlik; şirket yöneticileriyle, girişimcilerle, dünyaca ünlü akademisyen, sanatçı ve sporcularla tanışmanızı çok kolay hale getirmektedir. (2018 yılında üniversiteye Gandalf’ı oynayan Ian Mckellen gelmişti.)

Bu bağlantılar sayesinde; okuldaki ortalama bir öğrencinin yolunu takip ettiğinizde, hangi bölümde okursanız okuyun, işsizlik gibi bir kavramla şahsen ilginiz olmayacaktır. Hayatınızın bir noktasında yurtdışında yaşamak gibi bir düşünceniz varsa, buna en kolay ulaşacağınız üniversitelerden biridir.

2- İngilizcesi ve Yurtdışı İmkanları

Okula başlamak için şart koşulmuş İngilizce sınavını 3 sene peşpeşe geçemeyip okulla bağlantısı kesilen öğrencileri mevcuttur. İstanbulda yalnızca Boğaziçi Üniversitesinin İngilizce sınavına öğrenci çalıştırıp para kazanan öğretim kurumları bulunmaktadır. (Örneğin buprof.com)

Her yıl 40 ülkeye 1300 öğrenci gönderecek değişim programı imkânına sahiptir. Yeni katılan öğrenci sayısının senelik 3000 olduğu hesaba katılırsa, öğrencilerin yarısının değişim programlarına (Erasmus gibi) katılma hakkı vardır diyebiliriz.

Yabancılar, Boğaziçi Üniversitesi’ni gerek tarihinden gerek ilkelerinden dolayı dostane ve güvenilir bulmaktadır. Kültür olarak da Batı Kültüründen parçalar barındırdığı doğrudur.

Tüm bu gerçekler; yurtdışında çalışmak, yaşamak, oraları kültürüyle beraber anlayabilmek isteyen herhangi birine Boğaziçi Üniversitesi’ni düşündürtmektedir.

3- Klüpleri

Her yıl düzinelerce şirket bu klüplerde öğrencilerin düzenlediği, katılımcı sayısı yüzlerce kişi olan etkinliklere temsilci ve konuşmacı gönderir.

Bilişim klübünün verdiği Boğaziçi Bilişim Ödülleri, çeşitli teknoloji şirketleri için övünç kaynağı olmaktadır.

Baharda düzenlenen Startup Carnival, ülkedeki en büyük girişim etkinliklerindendir.

Müzik klübünden Teoman ve Deniz Tekin gibi sanatçılar yetişmiştir.

Sinema klübünden Nuri Bilge Ceylan, Derviş Zaim, Emin Alper, Ezel Akay, Zahit Atam gibi isimler çıkmıştır.

Klüpler her yıl onlarca öğrenciyi yurtdışı kamplarına bedava göndermektedir.

Yelkencilikten gurmeliğe, her türlü hobinizi klüplerde profesyonele yakın düzeyde gerçekleştirebilirsiniz.

4- Kampüsleri

En eski kampüsü olan Güney Kampüs, adeta bir tatil köyüdür.

Hazırlık kampüsü olan Kilyos kampüsünün meydanında bulunan merdivenden aşağı indiğinizde ayaklarınızı kumsala basabilirsiniz.

Göreceğiniz en uysal kedi ve köpek tayfası bu okuldadır. Kantinlerde, dersliklerde kedilerle karşılaşabilirsiniz.

6 kampüsünden 4'ü, birbirine yürüme mesafesindedir. Bu 4'lü grup konum olarak Bebek ile Etiler semtlerinin arasında bulunur.

5- Hoşgörüsü — Öğrencisinin Gücü

Burada ailenize, arkadaşlarınıza şu ana kadar açıklamaya korktuğunuz, sakladığınız düşünceleriniz, fikirleriniz ve yönelimlerinizi açıkladığınızda tepki almazsınız.

Önceden açıklayamadığınız fikir yönelim ve düşüncelerinizi söyleme hakkınız burada desteklenir. Kendinize bu konularda güvenmeniz, kendinizi olduğunuz gibi kabul etmeniz konusunda cesaretlendirilirsiniz.

Boğaziçindeki hoşgörünün en güzel örneklerinden biri, başörtüsü yasağı zamanlarında erkek öğrencilerin başörtüsüyle derse girmeye çalışıp bu yasağa karşı çıkmalarıdır.

Yıllar süresince gerçekleşen onlarca eylem kimi zaman öğrenciyi, kimi zaman çalışan personeli korumuş; idareye kararlarını bir daha gözden geçirtmiştir. ODTÜ’den sonra öğrenci gücü en yüksek üniversitemizdir diyebiliriz.

6- İmkanları

Bunların arasında açık havuzdan tutun da, olimpiyatlarda gördüğünüz koşu sahasına kadar birçok şey mevcut.

Laboratuvarlar, her bölümün kendine özel oturma salonu, her klübün kendine özel odası bulunuyor.

Kendi müzik stüdyosu, öğrenci etkinliklerine kullanımı açık olan kendi gösteri merkezi (GKM) mevcuttur.

Üniversite içinde küçük girişimler için bir startup kuluçkası, araştırmalara özel çeşitli laboratuvarlar bulunmaktadır. (Örneğin ben 2019 yazında Medikal Resimleme Laboratuvarında çalıştım.)

Depremler hakkında büyük yetkinliğiyle bildiğimiz Kandilli Rasathanesi, Boğaziçi Üniversitesi’ne bağlıdır ve Güney Kampüs’ten shuttle ile ulaşmak mümkündür.

Kahvaltı 1.75 tl, öğle ve akşam yemeği 3.75 tl. (2019)

Yurt ücretleri ortalama 400 tl. (2019)

Dışarıda keyfi harcadığınız para haricinde, Anadolu’da herhangi bir şehirde lisede harcadığınız paranın aynısıyla İstanbul’un göbeğinde okuyabilir, aynı anda üstte bahsettiğim bir sürü imkandan faydalanabilirsiniz.

İmkanlar konusunda büyük özel üniversitelerde burslu okumak (Koç, Bilkent vb.) en iyisidir.

Boğaziçi, büyük miktarlarda bağışlar alması sayesinde imkan bakımından özel üniversitelerle devlet üniversitelerinin arasında bir yere yerleşmiştir.

7- Eğitim Kalitesi — Ders Çeşitliliği

Matematik-Fen (Sayısal) alanında teknik eğitim kalitesi bakımından Türkiyede tercih edilebilecek ilk 10 üniversitedendir diyebilirim.

Seçmeli ders olarak Lazca’dan tutun, Karikatür Çizme’ye kadar ders mevcuttur.

Günümüzde rağbet gören konular hakkında dersler sürekli açılmakta, eğitim güncel tutulmaktadır. Örnek olarak günümüzde çok ünlenen Bitcoin’in arkasında olan Blockchain teknolojisi hakkında ders açılmasını gösterebiliriz.

Kötü Özellikler

1- Özel Üniversitelere kıyasla imkan ve özgürlük azlığı

İmkanları özel üniversiteler kadar iyi değildir. Bu konuda özel üniversitelere günümüzde kaymalar mevcut. Sizin de bu konuyu değerlendirmenizi öneririm.

2- Teknik Üniversitelere kıyasla MF bölümlerinin ve MF öğrencisinin azlığı

 • Bilgisayar Mühendisliği,
 • Endüstri Mühendisliği,
 • Makine Mühendisliği,
 • İnşaat Mühendisliği,
 • Kimya Mühendisliği,
 • Moleküler Biyoloji ve Genetik,
 • Matematik,
 • Fizik,
 • Kimya

olmak üzere 10 sayısal bölümü vardır (Öğretmenlik bölümleri hariç.)

Yani Boğaziçi’nde dönemlik MF ci sayısı 1000 i geçmemektedir.

Teknik Üniversitelerde aynı dönemde birkaç bin MF öğrencisi bulunabilmektedir.

Teknik üniversitelerde mühendislik eğitimi daha derindir.

Bu sebeple örneğin mühendis bir akademisyen olmak istiyorsanız ODTÜ nün kat kat önde olduğunu, yarışmalara proje geliştirme olanağım daha fazla olsun istiyorsanız teknik üniversitelerde takım arkadaşı bulmanızın daha rahat olduğunu belirtmek isterim.

Boğaziçi mühendisleri ise yabancı dil, yönetim ve bağlantı sağlama gibi konularda teknik üniversitelerin mühendislerinden daha yetkindirler. Üniversitenin TS ve TM alanlarındaki gücü sayesinde siyaset, ekonomi gibi alanlara teknik üniversitelerde yetişmiş mühendislerden daha aşinadırlar.

3- İngilizcesi

İngilizce Hazırlık eğitimi iyi olmakla beraber; derslere gitmeniz, haftada yaklaşık 2 sayfa yazı yazarak ve dizi vb. izleyerek kendinizi geliştirmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde hazırlık sınavını geçemez, eğitiminize başlayamazsınız.

Bir mucize ile geçseniz dahi %100 İngilizce olan dersleri anlayamazsınız. Tek %100 İngilizce olmayan bölüm Türk Edebiyatı olup, %70 ingilizcedir.

Boğaziçinde gördüğüm en büyük verim kaybı bu konudan kaynaklanmaktadır. İngilizceye ilgisi olmayan ancak bölümünü seven gençler burada heba olmaktadır.

Belki uzun süreli düşünüldüğünde İngilizce öğrenip çok daha iyi yerlere geliyorlar, ancak bir iki yılları gerçekten zor geçiyor.

Şahsi önerilerim, Özet ve Notlar:

 • Üniversitede Tıp, Hukuk ve Mimarlık bölümleri bulunmamaktadır.
 • İngilizce öğrenmemekte veya az öğrenmekte ısrarcıysanız yazmayın. Okul sizi hazırlık senesinde iyi yetiştiriyor ama derslere gitmeniz lazım.

Mühendislik okumak ve aynı anda diğer alanlarda da beslenmek, yetkin olmak istiyorsanız (yönetim, ekonomi, siyaset gibi) burası size göre.

Mühendislik okurken etrafınızda daha fazla sayısalcı arkadaşınız olsun istiyorsanız teknik üniversiteler size göre.

Üniversitemizde bir girişim merkezi olmakla beraber, İTÜ Çekirdek ile yarışabilecek durumda değildir.

Türkiyenin en büyük teknokenti ve girişim yetiştirme merkezi İTÜ’de bulunmaktadır. Aynı şekilde Yıldız Teknik Üniversitesinde çok büyük bir teknokent mevcuttur.

 • İmkanlar özel üniversiteler kadar iyi olmamakla bereber, devlet üniversitelerinden iyidir.
 • Yaşam Boğaziçi’nde ucuzdur, kampüs merkezidir, metro yanındadır. Hızlı hızlı her yere gidersiniz.

İnsanları güzeldir, kampüsü ferahtır, zor dönemlerde rahatlatır.

Huzurunuz olur.

Hem sağlam bir üniversiteden mezun olur, hem gençliğinizin en güzel yıllarını mutlu geçirirsiniz.

Dipnot: Arkadaşlar, yazı ilk olarak okuduğum okul olan Trabzon Fen Lisesi son sınıf arkadaşlarına yönlendirme amaçlı yazılmıştır. Bu sebeple yazının bazı kısımları özellikle sayısalcı arkadaşlara yöneltilmiştir. Yazıda sözel veya benim gibi eşit-ağırlık seçecek arkadaşlar için de önemli noktalar var. Bu sebeple bu notu yazının başına değil, sonuna yazmak daha uygun olur diye düşündüm.

--

--

Machine Learning Engineer at Primer AI | Sharing thoughts on computers and other geeky stuff

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Ahmet Melek

Machine Learning Engineer at Primer AI | Sharing thoughts on computers and other geeky stuff